Film Yorum: Mayın (Mine)


"Mayın Sahili" filmini izlememin üzerinden kısa bir zaman geçmişken yine "mayın" konseptli bir film gösterime girdi. 

Fabio Guaglione ve Fabio Resinaro'nun yazıp yönettiği "Mayın" kısıtlı planda çekilen ama gerilim düzeyi hiç azalmayan bir film. Başından sonuna değin merak duygunuz alarmda kalıyor ve filmin sonunda Fabio & Fabio kankalar bizi güzel bir sürprizle baş başa bırakıyorlar.


Mike ve Tommy özel bir görev için Kuzey Afrika'ya gönderilen özel kuvvet askerleri. Görevleri Amerika Birleşik Devletleri'nin "çok gizli" terörist listesinde yer alan bir ismi öldürmek.

Ancak Mike'ın hatası nedeniyle başarısız oluyorlar ve teröristlere yakalanmadan kendilerini alacak helikoptere doğru kaçışlarına başlıyorlar.


Bir anda beliren çöl fırtınası Mike ve Tommy'nin yönlerini kaybetmesine neden olur. Ve kendilerini uçsuz bucaksız bir mayın tarlasının ortasında bulurlar. 
Merkezden verilen cevaba göre en yakın yardımın ulaşması için tam 52 saate ihtiyaç vardır. 

Çölün gece-gündüz sıcaklık farkı, susuzluk ve yırtıcı hayvanlar, bekleyen tehlikelerin sadece birkaçıdır. 


Filmin ilk yarısında izlediğimiz aksiyon, bir süre sonra yerini psikolojik gerilime bırakıyor. Ve ne güzel ki Franco & Franco, bu durumun yol açabileceği sıkıcı olma tuzağına hiç düşmüyorlar. 106 dakika boyunca izleyiciyi "son"a başarıyla hazırlıyorlar.


IMDB puanı 6 olan filmin başrollerinde ise Armie Hammer (kendisini Paul Walker'a çok benzettim. Siz ne dersiniz? ), Tom Cullen, Clint Dyer ve Annabelle Wallis yer alıyor.

Ve mekana dair kısa bir not: Filmin büyük bölümünü kapsayan çöl sahneleri Afrika'da değil Kanarya Adaları'nda çekilmiş. 


"127 Saat" (127 Hours), "Toprak Altında" (Buried) gibi kısıtlı mekanlarda geçen hayatta kalma hikayelerini seviyorsanız "Mayın" filmini beğenmeniz kuvvetle muhtemel.

1

2 yorum:

  1. İlk bakışta Paul Walker sandım sonra olamayacağını hatırladım :(

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Evet ben de öyle sandım ilk bakışta. Benzerlik müthiş!

      Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.